نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP) چگونه منجر به افزایش درآمد می شود؟
20 شهریور, 1401 توسط
نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP) چگونه منجر به افزایش درآمد می شود؟
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند
هنوز نظری ثبت نشده است

نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP)

امروزه اکثر شرکت ها جهت تولید و عملیات خود احساس کمبود و کاستی یک نرم افزار کامل را دارندنرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP) همان نرم افزاری است که نیاز های یک مجموعه را رفع می کند. تعریف کلی برنامه ریزی تولید یعنی تصمیم گیری های مربوط به منابع مصرفی یک مجموعه را انجام می دهد.

برنامه ریزی تولید در کارخانه با نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP)

اگر کسب و کار شما در حوزه صنعت و تولید باشد قطعا می دانید که برنامه ریزی تولید در کارخانه و مجموعه های تولیدی از چه اهمیتی برخوردار است. پس جهت انجام مدیریت کامل و درست در یک مجموعه باید در زمینه برنامه ریزی تولید در مجموعه ها آموزش کسب نمایید.

مزیت های مهم برنامه ریزی تولید در کارخانه را در متن زیر بازگو نموده ایم؛

  • • پایین آوردن هزینه ها و همچنین جلوگیری از اتلاف وقت از راه بهبود فرآیند های مربوط به تولی
  • • بیشتر کردن ظرفیت تولید و همچنین بهینه سازی در تجهیزات
  • • پخش و توزیع هر نوع کالا و  انجام خدمات در زمان مناسب خود
  • و...

اگر بخواهیم برنامه ریزی تولید را به طور کامل شرح دهیم می توان گفت که؛ همیشه مدیران یک مجموعه باید یک برنامه کامل و دقیق جهت انجام فعالیت های تولید داشته باشند برنامه ای که دارای ویژگی های نظیر زمان تحویل سفارشات به مشتری، تعمیرات و نگهداری و... باشد تا تمامی این عوامل را برای مدیران مجموعه مشخص سازد.

برنامه ریزی تولید یک امر مهم در شرکت ها است به طوری که نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP) خط مشی یک سازمان را تعیین می کند. همیشه برای پیش بردن کارها به صورت کیفی باید رضایت مشتریان را جلب نمود که نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP) با مشخص ساختن مواردی مانند زمان ثبت سفارش، زمان تولید محصول درخواستی و زمان تحویل به مشتری می تواند مدیران را از نوع عملکرد کارکنان خود آگاه سازد و روند کاری را بهبود بخشید.

در قسمت تعمیرات و نگهداری نیز که در خصوص قطعات، مواد، وسایل تولید شده و... است باید برنامه کامل و دقیقی داشت.

با داشتن یک برنامه ریزی مناسب تولید می توان در شناسایی زمان آزاد قسمت کسب و کار ها قسمت تولید را مدیریت کرد. همچنین جهت خرید مواد خام مورد نیاز و تحویل آن در زمان درست آسوده خاطر بود.

 چند مورد از مزیت های استفاده از برنامه ریزی تولید مفید را به خاطر بسپارید؛

• هزینه‌ های پایین نیروی کار با عمل حذف زمان اضافه و بهبود روند کاری

• هزینه‌ های پایین در خصوص موجودی‌ ها با کاهش نیاز به انبار های امن

• سرعت بخشی در تولید و تحویل محصولات

لازم به ذکر است که در هنگام خرید نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP) باید نکاتی را توجه کرد که در این قسمت به طور کامل به آن ها پرداخته ایم؛

 نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP)

قابلیت ارتباط نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP) با سایر سیستم ها

ارتباط داشتن نرم افزار مورد نظر شما با سایر سیستم ها سازمان و مهم تر سیستم نرم افزار انبار باید برقرار باشد. چرا که این موجب می شود تا در هر زمانی که نرم افزار کنترل تولید از اطلاعاتی که سیستم انبار در خصوص تغییرات قیمت دارد جهت مصرف استفاده نماید. علاوه بر آن یکپارچگی در نرم افزار مدیریت تولید مهم ترین نکته در زمان خرید است که باید به آن توجه کرد.

توانایی برقراری ارتباط با نرم افزارهای Office 

توجه به این نکته بسیار ضروری است چرا که یک نرم افزار تولید مناسب باید حتما قابلیت تهیه و ارائه دادن گزارشات و همچنین آمار تولید در قالب های مختلف Word ، Excel و Pdf و... را دارا باشد.

امکان ثبت و تعریف کاربران به طور نامحدود

از موارد دیگری که باید در هنگام خرید این نرم افزار به آن دقت کنید تعداد کاربرانی است که از آن سیستم استفاده می کنند. این امر موجب می شود که برای استفاده در سازمان های بزرگ که  تعداد کاربرانی که از سیستم استفاده می کنند بسیار است بدون هیچ محدودیتی اعمال شود و هیچ دردسر و نگرانی جهت محدودیت وجود نداشته باشد.

امکان تعریف میزان دسترسی های مختلف برای کاربران

همانطور که می دانید هر فردی با هر سمتی در یک مجموعه از این سیستم ها استفاده می کند و اما به دلیل محرمانه بودن اطلاعات موجود در مجموعه ها باید در زمان تهیه این نرم افزار توجه داشت که از قابلیت تعریف دسترسی های مختلف با توجه سمت افراد نیز وجود داشته باشد.

امکان گزارش گیری از کلیه فعالیت های سازمان به صورت آنلاین

وجود اینترنت در یک مجموعه یک نیاز اساسی است و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز های افراد در هر مجموعه ای استفاده از اینترنت  در سازمان ها بسیار گسترش یافته است تا از این طریق انجام گزارشات و سرعت بخشی در کارها را بیشتر کنیم پس باید در زمان تهیه نرم افزار برنامه ریزی تولید به این نکته توجه کرد که قابلیت گزارش گیری به صورت آنلاین در هر مکان و هر زمان از طریق دستگاه های مختلف را داشته باشد، تا این گونه بر روی فعالیت های طی شده در روز نیز نظارت کافی داشته باشیم.

هدف برنامه ریزی تولید

هدف اصلی این نرم افزار بهره وری از کار ها و انجام کارهای گروهی در جهت موفقیت یک مجموعه با برنامه مشخص است.

اگر برنامه تولیدی شما یک برنامه دقیق و مناسب و باشد می تواند تاثیر چشمگیری بر افزایش کارایی و دسترسی به اهداف سازمان و یا شرکت ها داشته باشد. با تعیین زمان بندی به صورت دقیق و اولویت انجام کارها و در نتیجه رسیدن به تمام کارهای یک شرکت در یک مدت زمان مشخص، نظم و هماهنگی برای مجموعه را فراهم نموده اید.نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید (MRP) چگونه منجر به افزایش درآمد می شود؟
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند 20 شهریور, 1401
به اشتراک گذاری پست
برچسب
بایگانی
ورود به سیستم برای نظر گذاشتن