آموزش الکترونیکی چه جایگاهی در توسعه کسب و کارهای امروزی دارد؟
10 آبان, 1401 توسط
آموزش الکترونیکی چه جایگاهی در توسعه کسب و کارهای امروزی دارد؟
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند
هنوز نظری ثبت نشده است


در ابتدای مقاله مستقیما به سراغ تعریف آموزش الکترونیکی می رویم به یادگیری الکترونیکی یا همان یادگیری آنلاین می گویند که مطالب مورد نظر را از این طریق یاد می گیرند

منظور از آموزش الکترونیکی چیست؟

. می توان به بیان دیگر اینگونه شرح داد که آموزش های الکترونیکی یعنی "یادگیری که به صورت الکترونیکی فعال است"  گویند. با توجه به سخنان بالا بسیار واضح  است که یادگیری از طریق اینترنت در هر جا و هر زمانی با مزیت های فراوانی روبرو است. در ادامه به این مزیت ها می پردازیم

مواردی از مزیت‌ های آموزش الکترونیکی را در این قسمت بازگو نموده ایم همانطور که در قسمت بالا عنوان نموده ایم یادگیری از طریق اینترنت برای هر فرد و یا مجموعه ای مزیت های بسیاری دارد ایم مزایا همانند؛

نبود هیچ گونه محدودیت‌ زمانی و مکانی برای آموزش و یادگیری

دسترسی راحت و بدون محدویت به منابع محتوایی

صرفه جویی در هزینه‌ های یادگیری

جلوگیری از اتلاف وقت در مراجعه به صورت حضوری

انعطاف پذیری بالا در این نوع آموزش ها

یادگیری راحت و با آرامش

یادگیری مطالب جدید و به روز

و...

 آموزش های الکترونیکی همراه است با انعطاف‌ پذیری بالا یعنی ما در هر زمان می توانیم برای یادگیری هر نوع مطلبی اقدام نماییم. بسیاری از افراد به دلیل مراجعه حضوری از یادگیری ممانعت می کنند و به دنبال فرصت هایی برای یادگیری از طریق اینترنت هستند یا افرادی که نمی توانند به دلیل مشکلات جسمی و یا نبود وقت و زمان به یادگیری مطالب مورد علاقه خود بپردازند یک راه روش مناسب و عالی برای آن ها است.

برای بررسی بهتر به مزیت های روش یادگیری الکترونیکی به مقایسه بین آموزش سنتی و آموزش الکترونیکی می پردازیم؛

روش آموزش از طریق الکترونیکی بسیار خاص و جذاب است به این دلیل که می توان بدون محدودیت موارد بالایی از مطالب مورد علاقه خود را با آرامش خاطر یاد گرفت. انگیزه در هر فرد برای آموزش بسیار مهم است که روش الکترونیکی نسبت به روش سنتی بیشتر دارای انگیزه است.

همچنین باید به این نکته اشاره نمود که در آموزش سنتی نیاز است تا مطابق به یک زمان مشخص یک حجم از آموزش تمام شود اما این مورد در آموزش الکترونیکی به این روش است که هر فرد بسته به نوع فهم و یادگیری خود نسبت به مطالب با هر سرعتی پیش‌ می رود.

در مورد بعدی نیاز است که به ذکر این نکته بپردازیم که در آموزش های الکترونیکی، مهم ترین فرد در تاثیر گذاری بر سرعت خود فرد و توانایی های او است اما این مورد در روش سنتی یاد دهنده یا همان استاد و نوع آموزش او تاثیر گذاری بیشتری در یادگیری بر روی افراد است.

ابزار آموزش الکترونیکی در یادگیری بسیار موثر و نقش پذیر اند چرا که هر نوع ابزاری که به کار گرفته می شود ابتدا از نوع ارزش یابی، بازنگری، بررسی و اصلاح شکل می گیرد.

با توجه به افزایش یادگیری از طریق آموزش های الکترونیکی در حال حاضر این روش‌ به صورت ‌یک روش بی نظیر در یادگیری جایگزین روش های سنتی می شود.

آموزش الکترونیکی

تفاوت آموزش سنتی و یادگیری الکترونیکی در چه مواردی است؟ 

فرآیند

در روش های سنتی یادگیری باید فقط از طریق یک روش آموزش ها برای کلیه افراد صورت بگیرد اما همان آموزش ها در روش الکترونیکی یک روش مخصوص برای هر آموزش ایجاد می شود.

زمان

در روش یادگیری سنتی باید یک زمان معین و مشخص را برای یک مقدار از مطالب آموزشی تعیین نمود در صورتی که در روش جدید این مورد بسته به دانش و توانایی هر فرد است.

مکان

نیاز است تا در روش سنتی، یک محل مشخص جهت آموزش به کلیه افراد مشخص شود اما در روش الکترونیکی چنین موردی وجود ندارد چرا که می توان در هر مکان دور و نزدیک به آموزش یادگیری مطالب مورد نظر خود پرداخت.

حال بهتر است به سراغ روش‌ های آموزش الکترونیکی رفته و آن ها را بازگو نماییم:

همانطور که در سخنان بالا عنوان نمودیم آموزش الکترونیکی به طوری جایگزین روش های سنتی می شود و رویکرد مهم در این آموزش را می توان آموزش ترکیبی دانست این جمله به معنی به‌ کار گرفتن رسانه های مختلف در امور یک آموزش است، ذکر این نکته بسیار مهم است و باید بدانید که در بسیاری از موارد آموزش الکترونیکی پاسخگو یادگیری کلیه نیاز های آموزشی به تنهایی است.

با توجه به  تولید محتوا در نرم افزار سایت ساز از طریق روش های مدرن قادر هستیم تا آموزش الکترونیکی را موثرتر از قبل ببینیم. این محتوا ها می توانند در قالب متن و یا فیلم های آموزشی باشند.

در حال حاضر بسیاری از افراد نیاز دارند تا به یادگیری سریع برای پیشرفت از رقبا برسند، سرعت در بروز هر گونه تغییر و تحولی نقش بالایی دارد و آموزش از طریق روش جدید (آموزش الکترونیکی) سرعت بخشی در آموزش ها را نیز بسیار نموده است. از همین رو و با توجه به تغییرات بسیار در این نوع آموزش دیدگاه‌ های اندیشمندان نیز دارای تحولاتی وسیعی بوده است.

سخن پایانی

استفاده نمودن از روش آموزش الکترونیکی برای جامعه هایی اهمیت دارد که نیاز به یادگیری مطالب زیاد در زمان کوتاه و با هزینه های پایین دارند به عنوان مثال می توانیم کشور های پیشرفته با مردمانی دارای علم و دانش را مثال زد و یا در مقابل کشوری را مثال زد که به دلیل جمعیت بالا در کشورش از ساخت مدارس و یا محیط های آموزشی محروم اند و بعضی از کشور ها با همین شرایط فقط به دلیل زمان بری زیاد در ساخت محیط های آموزشی می توانند روش مدرن را در دستور کار خود قرار دهند و این مشکلات را به راحتی حل نمایند.

همراهان نرم افزار سی آر ام چیتاک از شما بسیار سپاس گذاریم که تا انتهای این مطلب ما را همراهی نمودید شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست های خود با مشاوران متخصص چیتاک در ارتباط باشید.آموزش الکترونیکی چه جایگاهی در توسعه کسب و کارهای امروزی دارد؟
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند 10 آبان, 1401
به اشتراک گذاری پست
برچسب
بایگانی
ورود به سیستم برای نظر گذاشتن