گزارش kpi چیست و چگونه شاخص‌ های کلیدی عملکرد را در crm ایجاد کنیم؟
18 آبان, 1401 توسط
گزارش kpi چیست و چگونه شاخص‌ های کلیدی عملکرد را در crm ایجاد کنیم؟
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند
هنوز نظری ثبت نشده است

گزارش kpi چیست؟

عملکرد کلیه امور در یک شرکت چگونه و از چه راهی قابل اندازه‌ گیری است؟

فعالیت کلیه کارکنان به طور صحیح در حال انجام است؟

آیا فعالیت های کارکنان نتیجه های مطلوبی برای شرکت به همراه دارد؟

پاسخ تمام این سوالات را در این مطلب مطالعه نمایید.

هنگامی که شما به یک جلسه کاری در یک شرکت مدرن بروید به طور شک با کلمه KPI روبرو می شوید، سوال ابتدایی و به وجود آمده در این خصوص این است که چرا در ابتدا سخنان بیان نمودیم که در جلسه کاری شرکت مدرن این واژه را می شنوید؟ پاسخ این است که KPI ها در شرکت های مدرن بیشتر حضور دارند چرا که می توان از طریق نرم افزار منابع انسانی آنها را ایجاد و  به راحتی به موفقیت رسید.

اما kpi چیست؟

شاخص کلیدی عملکرد یا KPI که مخفف عبارت Key Performance Indicator است را می توان اینگونه تعریف کرد که یک متغیر قابل اندازه گیری است.

عملکرد این متغییر در نمایش دادن چگونگی رسیدن به اهداف یک شرکت است.

به دنبال این عملکرد یک شرکت در جهت ارزیابی موفقیت و رسیدن به آن از KPI استفاده می کند. از KPI ها می توان در چندین سطح در یک شرکت استفاده نمود به بیان واضح تر KPI با سطح بیشتر می تواند در عملکرد کلی یک شرکت موثر باشد و در سطح کم نیز می تواند بر روی فعالیت های شرکت نظیر بخش فروش محصولات، تیم بازاریابی، استفاده از منابع انسانی و... اثر گذار باشد.

نقش KPI در یک شرکت بسیار مهم است به طوری که می توان با آن موارد مربوط نرسیدن به موفقیت، نقاط قوت و یا ضعف یک شرکت را شناسایی نمود و شرایط ایده آل تری برای موفقیت در نظر گرفت. عملکرد کارکنان در رسیدن به اهداف را ارزیابی نمود.

همچنین جالب است بدانید که KPI ها ابزار مهمی در انجام تصمیم گیری های مفید در شرکت نیز هستند. آن ها مسائل دشوار و سخت را به صورت کامل مدیریت نموده و به مسائل کوچکتر برای حل کردن تبدیل می کنند.

گزارش kpi چیست؟

برای اینکه بدانیم گزارش kpi چیست در ابتدا توضیح کلی را بیان می کنیم. با گزارش kpi می توان به راحتی بررسی شاخص‌ های کلیدی عملکرد را سنجید و سریع و راحت به نتیجه دست یافت تا این چنین آگاهی بیشتری از نوع عملکرد شرکت خود در مقابل هدف های استراتژیک مشخص شده داشت.

انواع شاخص‌ های کلیدی عملکرد را در متن زیر بازگو نموده ایم؛

روند کاری در یک شرکت مدرن اینگونه است که یک تیم در جهت نوع عملکرد KPI ها مسئول تدوین استراتژی می شوند. با مطالعه و تحقیق در خصوص انواع KPI ها می توان نتیجه گرفت که تیم با تجربه بالا و با شاخص‌ های درست به شرکت کمک می کند.

گزارش kpi چیست

به سراغ شاخص‌ های کلیدی عملکرد می رویم؛

شاخص‌ های کمی: این نوع شاخص‌ ها را می توان مستقیم‌ ترین نوع KPI ها نام برد. شاخص‌ های کمی با عدد قابل اندازه گیری است و همچنین شاخص های پیوسته و گسسته از این نوع شاخص هستند.

شاخص‌ های کیفی: 

بر خلاف شاخص های کمی این نوع از شاخص ها بر اساس خصوصیت یک فرآیند اندازه گیری شده و با اعداد و ارقام سر کار ندارند.

شاخص‌ های پیشرو: 

از این نوع  شاخص‌ ها در جهت پیش بینی برای انجام یک تغییر و اعلام نتایج فرآیند در بلند مدت استفاده می شود.

شاخص‌ های تاخیر: 

با این نوع شاخص می توان نتیجه هر فعالیت خاصی را که بر روی یک فرآیند صورت گرفته چه مثبت و چه منفی را اندازه گیری نمود.

شاخص‌ های ورودی: 

همانطور که از نام این نوع شاخص پیداست از آن در جهت اندازه گیری موارد لازم برای انجام یک فرآیند استفاده می شود.

شاخص‌ های خروجی: 

شاخص‌ های خروجی نیز با توجه به نام گذاری آن ها نوع فعالیتشان مشخص است و در اندازه گیری خروجی یک فرآیند برای آشکار شدن نتیجه مثبت و یا منفی استفاده می شوند.

شاخص‌ های عملی: 

این نوع شاخص‌ های برای  وجود فرآیند های داخل شرکت هستند و اثر بخشی آن ها در شرکت را اندازه گیری می کنند.

شاخص‌ های جهت دار: 

شاخص‌ های برای مشخص شدن جهت مثبت، ثابت و یا منفی یک فرآیند در شرکت استفاده می شود.

شاخص‌ های مالی: 

این نوع شاخص‌ ها در جهت  اندازه گیری معیار های مالی، رشد مجموعه و... استفاده می شوند و به عنوان مثال می توان kpi های مالی در اندازه گیری های سود خالص و یا ناخالص را نام برد.

اهمیت گزارش kpi چیست؟

با کمی اندیشیدن در پاسخ این سوال سریعا به جواب می رسیم که یک شرکت‌ زمانی که بدون اندازه‌ گیری شاخص کلیدی عملکرد پیش برود از نوع فعالیت خود هیچ شناختی نداشته و همانند یک راه تاریک بدون بررسی نقاط قوت و ضعف فقط در حال فعالیت است. که این نوع فعالیت بعد از مدتی رو به شکست می رود و یا ثابت بدون هیچ پیشرفتی باقی می ماند، اما در نقطه مقابل با وجود kpi ها می توان مسیر درست در جهت رسیدن به موفقیت با انتخاب معیار های درست برگزید و در بعد از گذشت مدتی به هدف مورد نظر خود رسید همچنین احساس پیشرفت در مجموعه را با طی کردن روند فعالیت ها از مسیر درست داشت. اگر از kpi در شرکت خود استفاده کنید می توانید یک هدف مشخص را برگزیده و استراتژی‌ های مرتبط و درستی در جهت ارزیابی آن ها مشخص سازید.

تعریف KPI SMART

به مدل یک KPI که با خصوصیت های مشخص، محدود به زمان، خاص، قابل اندازه گیری و مرتبط همراه است KPI SMART گویند.

کلام آخر

با توجه به مطالبی که در این بخش از مقاله عنوان نمودیم می توان به این مهم دست یافت که شاخص‌ های کلیدی عملکرد، در نرم افزار crm از اهمیت بالایی در جهت ارزیابی و بررسی فرآیند رخ داده در یک شرکت برخوردار اند. با کمی تحقیق و مشاوره در خصوص مطالب بالا قادر هستید تا خود به انتخاب شاخص‌ های بهتر و کارآمد تری برسید و کلیه امور رخ داده در هر بخش را در زیر نظر داشته و به موفقیت بسیار نزدیک شوید. در این خصوص کافیست تا فقط با مشاوران ما ارتباط گرفته و از آن ها در جهت بهبود روند کاری در کسب و کار خود و پیشرفت بیشتر مشاوره بگیرید.
گزارش kpi چیست و چگونه شاخص‌ های کلیدی عملکرد را در crm ایجاد کنیم؟
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند 18 آبان, 1401
به اشتراک گذاری پست
برچسب
بایگانی
ورود به سیستم برای نظر گذاشتن