راهنمای ورود به پرتال دانشگاه فردوسی مشهد
18 اسفند, 1401 توسط
راهنمای ورود به پرتال دانشگاه فردوسی مشهد
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند
هنوز نظری ثبت نشده است

قبل از معرفی پرتال دانشگاه فردوسی مشهد توضیحاتی در خصوص پرتال دانشگاه فردوسی مشهد ارائه دهیم. دانشگاه فردوسی مشهد حدود ۷۰ سال پیش یعنی به طور دقیق تر در سال 1328 با تبدیل کردن آموزشگاه عالی بهداری به دانشکده پزشکی، تاسیس شد و با صدور مجوز ساخت دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال 1335 رسما فعالیت خود را آغاز نمود به تدریج دانشکده های الهیات، علوم پایه، علوم تربیتی و روان شناسی، کشاورزی و مهندسی در این دانشگاه تاسیس شدند.

سابقه دانشگاه فردوسی مشهد

این دانشگاه از دانشگاه‌ های دولتی و زیر مجموعه وزارت علوم و فناوری است که نام گذاری آن طبق اسم حکیم ابوالقاسم فردوسی، که همگان این شاعر بزرگه و حماسه‌ سرای ایران را می شناسند است. قدمت دانشگاه فردوسی مشهد از ۷۰ سال عبور نموده و به همین علت در سال ۱۳۹۸ جشن ۷۰ سالگی برای این دانشگاه برگزار شد. همچنین جالب است بدانید این دانشگاه در زمان سلطنت پهلوی از نظر علمی و آکادمیک زیر نظر دانشگاه جرج تاون واشنگتن، دی سی قرار داشت. معروفیت این دانشگاه به دلیل قدمت بالا و بزرگ بودن آن است به طوری که این  دانشگاه با دارا بودن سیزده دانشکده، هشت پژوهشکده، بیشتر از ۲۵۰۰۰ دانشجوی داخلی و بین‌ المللی و ۸۱۴ عضو هیئت علمی دارد و این مجموعه را به عنوان یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور و قطب علمی شرق ایران می دانند  همچنین لازم به ذکر است که آموزشکده کشاورزی در شهرستان شیروان حدود ۴۰ سال پیش نیز یعنی به طور دقیق تر در سال 1363 به این دانشگاه اضافه گردید. در سال 1366 در پی تصمیم هیئت محترم دولت مبنی بر تفکیک وزارت فرهنگ و آموزش عالی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه مشهد نیز به دو دانشگاه علوم پزشکی و فردوسی مشهد تقسیم شد.

در سال 1367 دانشکده علوم اداری و اقتصادی، در سال 1370 دانشکده دامپزشکی، در سال 1373 واحد نیشابور که اکنون دانشکده هنر نامیده می شود و دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی و در سال 1375 دانشکده علوم ریاضی، به واحد های آموزشی دانشگاه فردوسی افزوده شد. دوره شبانه دانشگاه فردوسی مشهد نیز از سال 1369 با پذیرش دانشجو در رشته های زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عرب، زبان و ادبیات فرانسه، جغرافیا، علوم اجتماعی، فقه و مبانی حقوق اسلامی و علوم قرآنی و حدیث آغاز به کار نمود.

جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد به لحاظ قدمت، سومین دانشگاه کشور و بزرگترین مرکز آموزش عالی در منطقه شمال شرق کشور محسوب می شود. این دانشگاه در حال حاضر با بیش از 16000 دانشجو، 650 عضو هیئت علمی و 2000 کارمند، فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی گسترده ای دارد. در حال حاضر این دانشگاه سالانه بیش از 3500 دانشجوی دختر و پسر برای تحصیل در حدود 180 رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می پذیرد.

راهنمای ورود به پرتال دانشگاه فردوسی مشهد

ویژگی انحصاری دانشگاه و پرتال دانشگاه فردوسی مشهد و مهمترین ویژگی اش مجاورت با حرم مطهر رضوی علیه السلام می باشد که برای اهل علم این ویژگی بسیار حیاتی و ارزشمند است و همچنین در بُعد دانشگاهی این دانشگاه بزرگترین دانشگاه شرق کشور است که توانسته بسیاری از پتانسیل های منطقه خراسان و استان های اطراف را پوشش دهد. این دانشگاه در مجموعه متمرکزی به وسعت 300 هکتار واقع شده است.

دانشکده های دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی از وسعت بسیار زیادی برخوردار می باشد و حمل و نقل در داخل دانشگاه با اتوبوس های ویژه انجام می شود. درب اصلی دانشگاه در بلوار وکیل آباد و روبروی پارک ملت واقع شده است. دسترسی به این درب بسیار راحت می باشد، چون ایستگاه مترو، اتوبوس و تاکسی در مقابل آن وجود دارد.

 1. دانشکده ها، پردیس ها، مقاطع و رشته های پرتال دانشگاه فردوسی مشهد
 2. دانشگاه فردوسی دارای سیزده دانشکده می باشد که عبارتند از:
 3. دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی
 4. تربیت بدنی و علوم ورزشی
 5. الهیات
 6. دامپزشکی
 7. علوم اداری و اقتصاد
 8. علوم پایه
 9. علوم تربیتی و روانشناسی
 10. علوم ریاضی
 11. کشاورزی
 12. فنی و مهندسی
 13. معماری و شهر سازی
 14. منابع طبیعی و محیط زیست
 15. هنر

در پرتال دانشگاه فردوسی مشهد و در هر دانشکده تعداد زیادی رشته در مقاطع تحصیلی مختلف از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای تحصیل دانشجویان وجود دارد که بعضی از آنها عبارتند از:

 1. زبان و ادبیات فارسی
 2. زبان و ادبیات عربی
 3. زبان فرانسه
 4. زبان انگلیسی
 5. زبان روسی
 6. علوم اجتماعی
 7. جغرافیا
 8. تاریخ
 9. فلسفه و حکمت اسلامی
 10. فقه و مبانی حقوق اسلامی
 11. علوم قرآن و حدیث
 12. تاریخ و تمدن اسلامی
 13. ادیان و عرفان تطبیقی
 14. معارف اسلامی
 15. زمین شناسی
 16. زیست شناسی
 17. شیمی
 18. فیزیک
 19. اقتصاد
 20. مدیریت
 21. حسابداری
 22. حقوق
 23. علوم سیاسی
 24. اقتصاد کشاورزی
 25. بیوتکنولوژی و به نژادی گیاهی
 26. مکانیک بیوسیستم
 27. علوم خاک
 28. اگرو تکنولوژی
 29. علوم باغبانی و مهندسی فضای سبز
 30. علوم دامی
 31. علوم و صنایع غذایی
 32. گیاه پزشکی
 33. علوم مهندسی آب
 34. مهندسی برق
 35. مهندسی شیمی
 36. مهندسی صنایع
 37. مهندسی عمران
 38. مهندسی کامپیوتر
 39. مهندسی مکانیک
 40. مهندسی متالوژی و مواد
 41. مهندسی نساجی
 42. همچنین پرتال دانشگاه فردوسی مشهد دارای یک پردیس بین الملل نیز می باشد.

امکانات صنفی و رفاهی دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی از جمله دانشگاه های داخلی می باشد که به رفاه و تفریح دانشجویان توجه ویژه دارد و بسیاری از امکانات را برای آنها و در داخل مجموعه ارائه می دهد. علاوه بر خوابگاه های بسیار تمیز و مجهز که برای دانشجویان دختر و پسر ارائه می گردد، امکانات ورزشی بسیار مناسبی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است. از جمله این امکانات تفریحی و رفاهی می توان به زمین های ورزش و بازی روباز، مجموعه روباز تنیس خاکی، سالن ورزشی امام رضا، سالن های ورزشی در دانشکده ادبیات، تختی و مهندسی، مجتمع ورزشی امام علی (ع)، سالن کوثر، سالن علوم تربیتی، سالن ۲۲ بهمن، مجتمع آبی پردیس و باشگاه سوار کاری اشاره نمود.

علاوه بر سالن های غذاخوری که در بخش های مختلف دانشگاه خدماتی را ارائه می دهند، در این مجموعه ۱۱ رستوران آزاد مانند زیتون نیز وجود دارند که شرایط ایده آلی برای پذیرایی از اساتید و مهمانان و سایر افراد را دارا می باشند. در سالهای اخیر رستوران سنتی نیز در این مجموعه به چشم می خورد که در آن غذاهای بسیار با کیفیت در فضایی آرام و کاملا متناسب با فرهنگ ایران سرو می گردد.

همچنین با توجه به اینکه در طول سال دانشگاه فردوسی میزبان و برگزار کننده سمینارها و نشست های علمی بسیار زیادی می باشد در نتیجه مهمانان زیادی از اقصی نقاط دنیا در آن حضور پیدا می کنند. برای شرکت در این سمینارها اصلا جای نگرانی نیست چون هتل های بسیار مناسب و با کیفیتی در اطراف دانشگاه وجود دارند و می توانید برای رزرو هتل های مشهد آنها را انتخاب نمایید. از جمله هتل های نزدیک به این دانشگاه می توان به هتل ۵ ستاره پردیسان، هتل کارن، هتل ادریس و هتل پرستاره و همچنین هتل آپارتمان های گل نرگس، آبی و تعطیلات اشاره نمود.

به طور کلی برخورداری از امکانات آموزشی، پژوهشی، کتابخانه ‏ای، ورزشی و فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در شرق کشور به گونه ای است که برای دانش آموزان عزیزی که علاقمند به تحصیل توأم با تهذیب اخلاق در یک دانشگاه معتبر هستند و اهل ورزش و فعالیت های اجتماعی سازنده نیز می باشند، دانشگاه فردوسی مشهد قویأ قابل توصیه می باشد.

مراکز پژوهشی و تحقیقاتی پرتال دانشگاه فردوسی مشهد

 1. پژوهش کده ها
 2. پژوهشکده هوا خورشید
 3. پژوهشکده علوم گیاهی
 4. پژوهشکده آب و محیط زیست
 5. پژوهشکده فناوری زیستی
 6. پژوهشکده نفت و گاز
 7. پژوهشکده علوم و فناوری ها هوایی
 8. پژوهشکده زیارت و گردشگری
 9. پژوهشکده مطالعات اسلامی در علوم انسانی
 10. مراکز پژوهشی
 11. مرکز پژوهشی جانور شناسی کاربردی
 12. مرکز پژوهشی مطالعات فنی اقتصادی ایمنی جاده ای
 13. گروه های پژوهشی
 14. گروه پژوهشی علوم زلزله
 15. گروه پژوهشی اکتشاف ذخایر معدنی شرق ایران

جایگاه علمی و پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد در ایران و دنیا

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) هر ساله دانشگاه های جهان، جهان اسلام و کشور را به صورت جداگانه ارزیابی و رتبه بندی می نماید. در آخرین نتایج منتشر شده توسط پایگاه مذکور، نتایج رتبه بندی دانشگاه  های جهان و جهان اسلام برای سال 2020  اعلام شده است.

 در رتبه بندی دانشگاه های جهان، تعداد 2182 دانشگاه از 102 کشور رتبه بندی شده اند که از ایران 46 دانشگاه شامل 24 دانشگاه جامع، 13 دانشگاه علوم پزشکی و 9 دانشگاه صنعتی حضور دارند و طبق گزارش ارائه شده توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دانشگاه فردوسی مشهد در رده 1000-901 دانشگاه های جهان قرار دارد که نسبت به سال گذشته تغییر جایگاه نداشته است. همچنین در این رتبه بندی دانشگاه فردوسی مشهد در رتبه سه دانشگاه های جامع کشور قرار دارد.

افتخارات دانشگاه فردوسی مشهد

رتبه نخست فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های کشور، رتبه نخست در جشنواره نشریات دانشجویی، رتبه نخست در فعالیت های انجمن های علمی دانشجویی، رتبه نخست دوازدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان پسر سراسر کشور، رتبه های برتر در المپیاد های علمی ملی و بین المللی از جمله شیمی و ریاضی، رتبه سوم جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، رتبه دوم وبگاه دانشگاه در میان دانشگاه های وزارت علوم در رتبه بندی جهانی وبومتریک و حضور در میان دانشگاه های برتر کشور در رتبه بندی موضوعی نظام QS بخشی از افتخارات دانشگاه فردوسی مشهد محسوب می گردد. همچنین طی دو سال اخیر این دانشگاه با تمرکز بر دیپلماسی علمی، توانسته رتبه اول در زمینه تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین المللی را در بین دانشگاه های کشور کسب نماید.

از جمله خدمات منحصر به فرد دانشگاه فردوسی در منطقه شمال شرق می توان ارزیابی و صدور تاییدیه علمی اختراع، ارائه خدمات آزمایشگاهی به عنوان دبیر شبکه 

آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) در شرق کشور و عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، ارائه خدمات تخصصی امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در آزمایشگاه آپا، ارائه خدمات مرکز محاسبات سنگین، ارائه خدمات آزمایشگاه فناوری وب، ارائه خدمات آزمایشگاه تایید نمونه تجهیزات IP-IPBX، طراحی و پشتیبانی سامانه های کاربردی دانشگاهی و برگزاری دوره های  آموزش عالی آزاد برای مدیران ارشد و دیگر صاحبان صنعت و خدمات در کالج دانشگاه و کلینیک حقوق دانشگاه و کلینیک دامپزشکی دانشگاه را نام برد.

دانشگاه فردوسی مشهد در نظر دارد در افق چشم انداز 10 ساله خود در سال 1400 یکی از دو دانشگاه برتر جامع کشور در تولید علم، نظریه ‌پردازی و توسعه فناوری، برخوردار از جایگاه معتبر در بین 10 دانشگاه اول جهان اسلام و در شمار 500 دانشگاه ممتاز جهان  قرار گیرد.

فارغ التحصیلان سرشناس دانشگاه فردوسی مشهد

همچنین گزیده ای از فارغ التحصیلان شاخص این دانشگاه عبارتند از:

 1. علی شریعتی | استاد تاریخ، سخنران، نویسنده، اسلام شناس، جامعه شناس و پژوهشگر دینی
 2. غلمحسین یوسفی | ادیب، نویسنده، مترجم، مصحح متون، و استاد برجسته ادبیات فارسی
 3. کاظم مدیرشانه‌چی | پژوهشگر، نویسنده و اندیشمند ایرانی
 4. محمدجعفر یاحقی | پژوهشگر و نویسنده ایرانی، استاد زبان و ادبیات فارسی، عضو پیوسته شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی
 5. محمد واعظ‌زاده خراسانی | محقق و متفکر اسلامی معاصر، استاد دانشگاه و موسس دانشگاه مذاهب اسلامی
 6. محمدمهدی رکنی یزدی | استاد زبان و ادبیات فارسی، نویسنده، قرآن پژوه و اندیشمند ایرانی

پرتال دانشگاه فردوسی مشهد

پرتال دانشگاه فردوسی مشهد

http://pooya.um.ac.ir/gateway/PuyaAuthenticate.php

کاربران گرامی از اینکه ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمودید از شما سپاس گذاریم شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت درخواست های خود نیز به سایت چیتاک مراجعه نموده و با مشاوره کامل توسط مشاوران متخصص ما بهترین تصمیم برای آینده خود بگیرید.


راهنمای ورود به پرتال دانشگاه فردوسی مشهد
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند 18 اسفند, 1401
به اشتراک گذاری پست
برچسب
بایگانی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید, تا شما را راهنمایی کنیم.

63 30 30 91 0216
ورود به سیستم برای نظر گذاشتن