نحوه پیاده سازی مدل برنامه ریزی okr در سازمان چگونه است؟
18 آبان, 1401 توسط
نحوه پیاده سازی مدل برنامه ریزی okr در سازمان چگونه است؟
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند
هنوز نظری ثبت نشده است

زمانی که در خصوص مدل برنامه ریزی okr صحبتی بیان شود اکثر افراد ابتدا به اولین چیزی که در ذهن آن ها نقش می بندد یعنی موفقیت های بی شمار okr فکر می کنند. در مقابل افرادی نیز وجود دارند که به دلیل شناخت نداشتن توانایی های OKR آن را دست کم می گیرند.

همه ما می دانیم که برنامه ریزی داشتن در طول روز چقدر به انجام تمام کار ها در اسرع وقت و راحتی ما کمک می کند.

تعریف OKR

ابتدا به واژه انگلیسی مخفف شده او می پردازیم okr مخفف عبارت Objectives & key results است که در نوع عملکرد و کارایی که دارد می توان این چنین عنوان کرد که okr در تنظیم نمودن اهداف با مشارکت دادن اجزا های مختلف یک شرکت کارایی دارد.

می توان با مشخص ساختن اهداف اصلی سازمان ها، مشخص ساختن اهداف فردی، بررسی و ارزیابی در نتایج یک okr خوب تنظیم نماییم. بهتر است این سه مورد حیاتی و مهم را در نوشتن برنامه ریزیokr  هرگز فراموش نکنید.

مدل برنامه ریزی okr

مدل برنامه ریزی okr را باید یک روش مدرن بر اساس رویکرد برنامه ریزی سریع دانست. در این برنامه ریزی کلیه هدف ها با نتیجه های آن ها برای شما آشکار می شود.

در بحث نمره گذاری مدل برنامه ریزی okr باید بدانید که حد فاصل بین نمرات 0.6 تا 0.7 مورد قبول است و نمرات دیگر در پایان نتایج باید برای شما یک تجربه کاری شود تا در خصوص تعاریف بعدی در okr کلیه اصول را رعایت کنید.

وجود مدل برنامه ریزی okr علاوه بر برنامه ریزی دقیق برای شرکت ها برای انگیزه گرفتن کارکنان نیز مفید است. Okr خود از دو بخش تشکیل شده است. بخش اهداف و نتایج کلیدی.

به دنبال وجود این دو بخش باید اینگونه رفتار نمود در ابتدا باید هدف های مورد نظر شرکت در بازه زمانی سه ماه تا یک سال است و می خواهیم به آن برسیم را یاد داشت نموده و در قدم بعدی سنج ها را مشخص سازیم.

اگر می خواهید okr را در کار ها و یا روزمرگی خود پیاده سازی نمایید باید از این ۶ مرحله عبور کنید.

مشخص کردن هدف نهایی و ماموریت بلند مدت زندگی خود

این مرحله از مراحل مهم در okr است که باید با مشخص کردن مسیر کلی و هدف اصلی، حرکت خود به سمت مسیر را در زمان مشخص شده آغاز کنید.

کوتاه کردن هدف بزرگ به هدف های کوچکتر

این مرحله نیز یک مرحله حیاتی و مهم در رسیدن به اهداف مورد نظر است که در آن باید ابتدا عواملی را که بر روی رسیدن به هدف اثر بخشی بیشتری دارند را مشخص سازید و سپس با کنار زدن عوامل کم اثر در رسیدن به هدف اصلی سعی و تلاش داشته باشید.

مدل برنامه ریزی okr

شناسایی کردن و تعیین نتایج کلیدی

در این قسمت لازم است تا نتیجه کلیدی در رسیدن به هدف ها را مشخص سازیم

توجه فرمایید که نتایج مشخص شده حتما قابل ارزیابی و اندازه گیری باشند تا این چنین در بررسی و برنامه ریزی اصولی پیش رفته باشیم.

بهتر است دائم از خود بپرسید چرا؟

در زمان برنامه ریزی در خصوص رسیدن به اهداف در هر قدم از خود بپرسید که چرا اینکار را قرار است انجام دهید؟ مثال در برنامه روزمره  بپرسید چرا بهتر است ورزش صبحگاهی انجام دهید؟ ورزش چه تاثیری بر روی زندگی روزانه ما می گذارد؟

سعی کنید در این مراحل با یک دوست همراه شوید

بهتر است با یک دوست تمام این مراحل را انجام دهید. با این کار می توانید انگیزه خود را برای نوشتن برنامه ریزی روزانه بیشتر کنید.

بهتر است هر چند هفته نتایج را بررسی نموده و با وضعیت خود مقایسه کنید

با بررسی وضعیت خود در هر چند هفته سعی کنید نتایج مثبت و منفی را مشخص سازید با این عمل می توان در یک زمان کوتاه به کار های بیشتری برسید و عواملی که در پیشرفت شما مانع شده بودند را تشخیص دهید.

مزیت های برنامه ریزی OKR

هماهنگ سازی بین اهداف یک شرکت با اهداف کارکنان به منظور بهبود روند کاری

 مشخص کردن اهداف برای کارکنان برای برقراری ارتباطات به ­صورت صحیح و واضح

شاخص­‌ های اندازه گیری مربوطه در خصوص مشخص کردن فاصله باقی مانده تا رسیدن به  اهداف مورد نظر

افزایش درخواست مشارکت و میزان رضایت شغلی پرسنل

و...

بهتر است در این قسمت به چگونه نوشتن برنامه okr نیز بپردازیم؛

 همانطور که پیش تر نیز ذکر نمودیم okr ها را می توان به مدت سالانه در جهت رسیدن به اهداف بزرگتر و یا ماهانه در جهت رسیدن به اهداف در کوتاه مدت تنظیم نمود. اهداف مربوط به دوره های سالانه باید به صورت استراتژیک توسط سازمان ها تنظیم شوند. با توجه به این عمل می توان درک بهتری برای آسانتر شدن بین استراتژی شرکت و تبدیل آن ها به اهداف شرکت داشت. اما OKR های چند ماهه برای تیم ها تعیین می شود. با این امر می توان بازیابی و بررسی کامل هدف ها و نتایج آن ها در یک بازه زمانی کوتاه و مشخص را داشت. اگر با توجه به طی نمودن مسیر متوجه به دست آمدن نتیجه دلخواه نشده باشید می توانید هر چه سریع تر استراتژی های خود را تغییر دهید.

مزایا و اهمیت برنامه ریزی okr برای همگان (صاحبان کسب و کار های مختلف) مشخص است و تاثیر وجود او در کسب و کار ها را مدیران و صاحبان مشاغل اکثرا می دانند پس بیشتر برای افرادی که به دنبال برنامه ریزی روزانه و دقیق در نرم افزار crm برای رسیدن به اهداف خود هستند مطالبی را عنوان نمودیم.

سخن آخر:

برنامه ریزی okr در حال حاضر با توجه به کارایی که در یک سازمان دارد یک ابزار مهم مدیریتی محسوب می شود. پس نتیجه می گیریم که هدف اصلی هرچه که باشد با توجه به قابلیت های که OKR ها دارند به سمت هدف اصلی اوج می گیریم.

می توان با وجود okr به شناسایی مواردی در شکست و موفقیت پرداخت موانع را شناسایی کرد و آن ها را از سر راه کنار زد okr با توجه به نوع طراحی خود به صورت خودکار تنظیم هدف و عملکرد ها را به روند بهبود بیشتر سوق می دهد.

 نحوه پیاده سازی مدل برنامه ریزی okr در سازمان چگونه است؟
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند 18 آبان, 1401
به اشتراک گذاری پست
برچسب
بایگانی
ورود به سیستم برای نظر گذاشتن