متدولوژی اسکرام در مدیریت پروژه crm چگونه به نجات تیم ها کمک می کند؟
30 آذر, 1401 توسط
متدولوژی اسکرام در مدیریت پروژه crm چگونه به نجات تیم ها کمک می کند؟
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند
هنوز نظری ثبت نشده است

در این مقاله به توضیح مطالب زیر پرداخته ایم؛

متدولوژی اسکرام

تعریف اسکرام در مدیریت پروژه crm

چرخه زندگی اسکرام

چه کسانی از اسکرام استفاده می کنند؟

مزایای اسکرام در مدیریت پروژه crm

تعریف متدولوژی اسکرام

متد اسکرام به معنای حل نمودن پروژه ها است. با توجه به مدارک و شواهد لازم می توان اینگونه گفت که بیش از ۵۰ درصد از تیم هایی که در حوزه ساخت و تولید نرم افزار کار می‌کنند از این چارچوب جهت پیش رفتن امور خود استفاده می‌ کنند. لازم است بدانید این چارچوب برای حل بسیاری از پروژه‌ های سخت و دشوار کارایی بسیاری دارد.

تعریف اسکرام در مدیریت پروژه crm

همانطور که در متن بالا نیز اشاره نمودیم اسکرام یک چارچوب با اهمیت و با کارایی بالا است. از این چارچوب اکثر افراد جهت مدیریت نمودن و حل پروژه های دشوار کمک می گیرند. از قابلیت های مهم اسکرام می توان به این مورد اشاره نمود که به حالت چرخشی بوده و می توان فاکتور های بسیاری را به آن افزود. در اصل اسکرام را می توان یک مورد از زیر مجموعه های اجایل معرفی نمود.

می توان اسکرام را اینگونه شناخت که یک روش مفید برای تولید محصولات با کیفیت بالا و متنوع است. با توجه به این موضوع که ما در حال حاضر با مشکلات دشواری در کسب و کار های خود روبرو هستیم که حل آن ها در مدت طولانی می انجامد می توان از اسکرام بهره لازم را برد و این چارچوب قادر خواهد بود تا در یک سرعت عالی کلیه موارد این چنینی را رفع کرده و اینگونه بما کمک بسیاری کند.

اسکرام در مدیریت پروژه crm

مهم‌ ترین ویژگی‌ های متد اسکرام را در متن زیر بخوانید؛

اسکرام سه خصوصیت مهم و اصلی دارد که در متن زیر به توضیح آن ها پرداخته ایم:

شفافیت: از ویژگی های مهم اسکرام واضح و شفاف بودن کلیه قسمت های مختلف یک پروژه در زمان حل و انجام فعالیت های آن و خروجی پایانی است. این شفافیت کاربرد بالایی برای افرادی که قسمت های متفاوت پروژه را کنترل می‌ کنند دارد.

وارسی: کلیه قسمت ها و جنبه های متفاوت یک مدیریت پروژه لازم است که به طور مرتب تحلیل و بررسی گردد تا در زمان وجود هر گونه مشکلی شناسایی و اقدام برای حل آن نمایید.

انطباق: این مورد بهتر است زودتر شناسایی شده و به تغییر آن بپردازیم در غیر این صورت مورد قبول نبوده و  در انتهای تولید یعنی همان نتیجه پایانی اثر بخش است.

چرخه زندگی اسکرام چگونه است؟

در متن بالا بر اهمیت اسکرام و کارایی آن پرداختیم. استفاده کردن از این شیوه موجب منعطف بودن پروژه و حل مشکلات در اکثر مواقع خواهد شد. فعالیت های  اسکرام به شرح زیر قابل انجام قرار می گیرد.

• در آغاز می بایست به مشخص شدن اموری که جهت ساخت یک محصول شک می گیرد پرداخت و آن ها را به صورت واضح مشخص نمود.

• می توان به کمک مشتری و همچنین تیم مورد نظر خود به مشخص ساختن محدوده اسپرینت‌ ها پرداخت و یک برنامه‌ ریزی عالی جهت انجام گرفتن امور پیش برد.

• با بکار گرفتن از چارچوب اسکرام قادر خواهید بود تا به طور روزانه امور لازم جهت انجام آن برای اعضای تیم تعیین می‌ گردد.

چه افرادی می بایست از اسکرام استفاده نمایند؟

 اینگونه پرداختیم که اسکرام در مدیریت پروژه crm به حل فعالیت های سخت و دشوار می پردازد و  بهترین زمان ممکن نیز برای بکار گرفتن از این چارچوب دقیقا در مواقع به وجود آمدن مشکلات پیچیده در پروژه ها است. با استفاده از اسکرام می توان کلیه فعالیت های دشوار را به بخش های کوچک تری تقسیم نموده و به حل آن ها بپردازید، در این مواقع حل یک پروژه سخت نیز در مدت کوتاه صورت می گیرد یک بازه زمانی مشخص چند هفته ای.

همان طور که زمانی کار های یک مجموعه بهم گره خورده و باعث پیچیدگی موضوع می شود در این راستا کار فرما به دنبال این موضوع است که نیرو جدیدی را استخدام کرده تا به کمک حل مشکلات و کار ها آید این عمل را می توان برای اسکرام نیز عنوان نمود که همانند یک نیروی تازه نفس به کمک یک مجموعه در زمان های دشوار آمده و بسیاری از فعالیت ها با آمدن آن حل می شوند.

ارتباط Agile و اسکرام

اجایل همان روش و اصولی است که با توجه به آن ها می توان به حل پروژه‌ های مختلف انجامید. با این ترفند می توان یک انگیزه بالا و نظم کامل در فعالیت ها و اشخاص نیز ایجاد نمود. روش اجایل از چارچوب‌ های بسیاری تشکیل شده است که می توان اصولی ترین آن ها را چارچوب اسکرام دانست.

در واقع اسکرام یک فضای مناسب برای استفاده از شیوه اجایل در نرم افزار crm است و بیشترین استفاده را در میان چارچوب‌های متفاوت اجایل دارد. اجایل فعالیت‌ها و علاقه مندی های متفاوت یک گروه را تعریف می‌کند. چارچوب اسکرام دارای تعریف‌ها و اصطلاحات بیشتری است، اما از تمام کلیات اجایل پیروی می‌کند. شیوه چابک و اسکرام برای گسترش دادن نرم افزار ساخته شده‌اند؛ اما استفاده از مفاهیم آن‌ها برای انجام پروژه‌های مختلف استفاده می‌شود.

مزیت های متدولوژی اسکرام در مدیریت پروژه crm

این چارچوب سبب می‌شود روند کار به روش کاملاً واضح و مشخص باشد. به این روش کمتر پیش می‌آید که افراد ‌با دشواری های پیش‌بینی نشده روبرو شوند. در صورت بروز این موردها نیز با برنامه‌ریزی انجام شده به راحتی می‌توان مشکلات را برطرف کرد. استفاده از این چارچوب مزیت های زیر را برای سازمان و تیم انجام دهنده پروژه در پی دارد:

• تولید محصولات با کیفیت بالاتر

• انجام بازاریابی در زمان کمتر

• افزایش میزان رضایت سهام‌داران

• افزایش میزان بهره‌وری

• افزایش میزان رضایت کارمندان

چگونه از اسکرام استفاده کنیم؟

برای استفاده از متد اسکرام در مدیریت پروژه crm در هر پروژه‌ای موارد مهمی وجود دارد که باید رعایت کنید.

مشخص کردن اهداف و اولویت‌ها

اولین و مهم‌ترین مسئله برای استفاده از این چارچوب، تایین کردن دقیق اهداف و اولویت‌هاست. با برگزاری جلسه‌ای به بحث و گفتگو با مشتری پرداخته و نیازها و اهداف را به درستی مشخص کنید. تمام اهداف را اولویت‌بندی کنید تا بتوانید در بازه‌های زمانی معین به اهداف دست یابید و در نهایت هدف نهایی از انجام پروژه حاصل شود.

برگزاری جلسات روزانه

برگزاری این جلسات اهمیت ویژه‌ای در استفاده از چارچوب اسکرام دارد. این جلسات معمولاً ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای بوده و اعضای تیم به بحث و گفتگو می‌پردازند. کارهایی را که انجام داده‌اند بیان می‌کنند، برای انجام کارهای مختلف در روزهای آینده برنامه‌ریزی می‌کنند، در مورد دشواری ها و موانع به وجود آمده بحث می‌کنند و در نهایت با همفکری و مشورت به سمت هدف نزدیک‌تر می‌شوند.

نگاه به گذشته

در نهایت هر اسپرینت نگاهی به گذشته داشته و در مورد نحوه فعالیت و مشکلاتی که در بخش‌های گذشته پیش آمده صحبت کنید. این کار سبب می‌شود در آینده با دشواری کمتری روبرو شده و در صورت بروز مانع ها بتوانید آن‌ها را مرتفع کنید.

و....


متدولوژی اسکرام در مدیریت پروژه crm چگونه به نجات تیم ها کمک می کند؟
همیار هوشمند چابک, علی هوشمند 30 آذر, 1401
به اشتراک گذاری پست
برچسب
بایگانی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید, تا شما را راهنمایی کنیم.

63 30 30 91 0216
ورود به سیستم برای نظر گذاشتن